Strony

środa, 18 listopada 2020

(109/20). WIECZNIE MŁODZI CZYLI POKOLENIE MOCY

                                                         **PRZEDPREMIEROWO**

    Autor: Joanna Pogorzelska

    Wydawnictwo: NOVAE RES

    Gatunek: Literatura faktu

    Liczba stron: 354

    Data premiery: 20. 11. 2020

  
* Google

    Joanna Pogorzelska- brak danych.

   Starość? Jaka starość! Ja dopiero zaczynam żyć!
Power Generation. Pokolenie mocy. To właśnie oni – polscy pięćdziesięciolatkowie. Silni, energiczni, optymistyczni. Z apetytem na życie i wielkimi planami. Wbrew stereotypom. To ludzie, którzy mają prawdziwy power i udowadniają, że życie jest piękne bez względu na wiek.
Bohaterami rozmów, przeprowadzonych przez Joannę Pogorzelską, są ludzie z różnych światów. Jerzy Górski – sportowiec, mistrz świata w triathlonie, który sięgnął dna uzależnienia od narkotyków, by potem dostać się na sportowy szczyt; Paweł Łoziński – wybitny reżyser filmów dokumentalnych; Beata Borucka – pisarka, blogerka, założycielka strony Mądre Babcie czy doktor Marek Bachański – neurolog, który jako pierwszy leczył polskie dzieci konopiami medycznymi, za co stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka. Jest też Krzysztof Skiba, performer, frontman zespołu Big Cyc, który uważa, że „w tym wieku nic się nie kończy, a fantazja zwycięży kiełbasę”.
Każdy z nich ma odwagę być sobą, marzyć i nieustannie zaskakiwać – siebie i wszystkich dookoła. Przekonaj się, co gra w duszach tego niezwykłego pokolenia!
(Opis wydawcy).

    "Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy" to zbiór dwunastu pasjonujących wywiadów z mniej lub bardziej znanymi osobistościami świata kultury, sportu i medycyny. Znani (lub mniej) i lubiani opowiadają o sobie, o swoich planach i marzeniach. Wspominają życie w kraju przed i po zmianie ustroju, mówią o pasji, przyjaźni i miłości. 
Moim numerem jeden jest rozmowa z doktorem Markiem Bachańskim i  profesor Magdaleną Środą- mówią o ważnych i bliskich, mojemu sercu sprawach. Choć dla niektórych są to kontrowersyjne postacie, cenię ich oboje za niezwykłą wiarę w ludzi, i podejście do życia. Bardzo przyjemnie czyta się również rozmowę z Henryką Krzywonos- Strychalską. 
Wspomnienia, którymi dzielą się rozmówcy pani Joanny to przy okazji ciekawa i intrygująca lekcja historii. Dzięki ich opowieści możemy zaobserwować tło psychologiczne i socjologiczne, nastroje polityczne, które towarzyszyły zmianie ustroju, poznać lęki i obawy społeczeństwa. Emocje, które tym społeczeństwem targały.
Przy niektórych rozmowach odniosłam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu na rozmowę i pytała o rzeczy banalne i w moim odczuciu zupełnie zbędne, jednak w odbiorze całości wywiady są spójne i bardzo ciekawe. 
Ogólnie książkę czyta się bardzo szybko. Wciąga, intryguje i fascynuje. Zmusza do refleksji, ale przede wszystkim, dzięki tym rozmowom, spojrzałam na życie moich rodziców (również 50+) pod zupełnie innym kątem. 
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że wiek to tylko liczba i mamy tyle lat na ile się czujemy. Patrząc na moich rodziców, odnoszę wrażenie, że czasami to ja jestem starsza od nich.  

    Czy polecam?
Polecam. Bardzo ciekawa podróż w przeszłość a przy okazji potwierdzenie, że wiek to tylko liczba. A życie jest pełne niespodzianek.

POLECAM...

"- Jest pani uważną obserwatorką. Co panią najbardziej zastanawia, drażni lub fascynuje w ludziach?
- Drażnią: ignorancja, ksenofobia, ograniczenia intelektualne i te związane z wyobraźnią, egoizm, żądza władzy i brak życzliwości. A co fascynuje? Intelekt, mądrość, twórczość, niezależność."
               - Joanna Pogorzelska "Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy". Fragment rozmowy z profesor Magdaleną Środą.

     Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu NOVAE RES.



6 komentarzy:

  1. W wolnej chwili mogłabym przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani Środa powiedziała tak jak uważa i trudno nie zgodzić się z nią. Taki powinien być normalny człowiek bez względu na poziom intelektualny i poziom wykształcenia. Tylko dlaczego tak nie jest? Bo to jest idealny człowiek imaginacja.w naszej spolecznosci.jeszcze długo długo nie. Po co szukać daleko? Niech będzie Autorka tej książki przykładem. Poszła na skróty i splycila świetny pomysł być może bała się roznorodnosci postaci ktore by dały blask książce niestety Autorka zrobiła tak jak robili się w okresie PRL czyli tylko wybrani. Wiec książka nie jest literatura faktu a literatura mało realistyczna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pod jednym warunkiem należy ta publikacje zakupić mianowicie ogrom włożonej pracy przez Panią Pogorzelska. Z szacunku do włożonego wysiłku nad jej powstaniem. Poniosła koszty których do dzisiaj nie oddzyskala nawet w połowie.zaryzykowala być może pod czyimś wpływem. Zwycięstwo ma wielu ojców natomiast porażka jest dramatem twórcy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co do zmiany ustrojowej to nikt tak się nie bał jak rolnicy z PGR których oszukani i sponiewierani ja to autorka powiedziała bardzo brutalnie i wulgarnie jak protoplasta autora Urban cytuje: wyrzucili ten populistyczny elektorat. Dramat!!!! Nawet w wolnym kraju który przeszedł komunistyczna gehennę nie można w ten sposób poniżać ludzi. Teraz wie Pani dlaczego nie sprzedała Pani nakładu? Nik nie chce już powrotu do czasów w których Pani wciąż żyje.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie mi wydawać ocenę Pani książki.sle to jest koniec Pani niedoszłej twórczości Pani Joanno. Polska to kraj po wielkich przejściach.nie będzie ktoś segregował Naszych Rodaków na wyrzucone śmieci i na wielkich panów. Nie droga autorko Pani świat zatrzymał się w epoce późnego socjalizmu. Nawet Tow Muller się zmienił a Pani po uszy tkwi w upadłym systemie. A można było zrobić piękna książkę o Polakach po 50 tce.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dlaczego napisałem krytycznie o Pani Pogorzelskiej? Ponieważ jest nie spójną osoba. Jedno mówi drogie robi a to świadczy o jej zachwianiu emocjonalnym. A nie twórczego myslenia

    OdpowiedzUsuń