Autor: Marek Gaworski
Wydawnictwo: ARKADY
Gatunek: Biografia, Reportaż
Liczba stron: 352
Data premiery: 07. 07. 2022
Marek Gaworski to autor ponad 60 książek, albumów i monografii o zamkach, pałacach i innych zabytkach w Polsce, w ostatnich latach szczególnie skoncentrowany na losach dawnej arystokracji. Z entuzjazmem śledczego wyszukuje materiały źródłowe z epoki, tak aby możliwie wiernie oddać realia i nastroje interesujących go czasów. Dzięki jego fotografiom Czytelnik może w pełni docenić zarówno piękno naszych zabytków, jak i barwne, pełne wzlotów i upadków życie wypełniające niegdyś ich mury.
(Źródło: Okładka książki)
Książka o arystokratach przejawiających szczególne zamiłowanie do dzieł sztuki, w tym malarstwa, rzeźby i biżuterii. Swoje kolekcje traktowali nie tylko jako lokatę kapitału, ale przede wszystkim jako dowód ich społecznego statusu. Lekkomyślność, z jaką kolekcje budowano, a potem parcelowano, każe nam doceniać fakt, że wiele z nich nadal możemy podziwiać w muzeach.
Opowieści podane lekkim językiem, z pełnym humoru, ale i historycznej dokładności komentarzami. Można w nich znaleźć wiele barwnych cytatów z prywatnej korespondencji, dokumentów sądowych i prasy z epoki- przytaczamy je w oryginalnym brzmieniu, nieraz z fantazyjną pisownią i interpunkcją, aby oddać niezwykłą językową inwencję i oryginalne usposobienie naszych bohaterów.
Wydawnictwo ARKADY rozpoczyna tym tomem serię opowieści Marka Gaworskiego o słynnych rodach arystokratycznych. W tym zbiorze pojawią się też król August II Mocny i Anna Orzelska, dziesiątki dam, matron i kurtyzan, a poniekąd również Napoleon Bonaparte, Alfons Mucha i jego "Brunetka".
(Opis wydawcy).
"Śmierć, bale i skandale..." to momentami zaskakująca, niejednokrotnie szokująca, a zarazem lekka i przyjemna pozycja przybliżająca nam barwne i wystawne życie dawnej arystokracji. W moim odczuciu jest to niezwykle ciekawa i inspirująca lekcja historii- takiej, o której nie uczyliśmy się w szkole, tylko takiej, która pokaże, że ludzie z wyższych sfer to nie były niewzruszone postacie z marmuru, oni też mieli swoje uczucia, targały nimi różne emocje- również potrafili się porządnie zabawić, nabić komuś guza lub wyprowadzić kogoś na manowce. Kochali pieniądze, gromadzili majątek nie zawsze zgodnie z prawem, kochali i nienawidzili.
Jestem przekonana, że biografowie naszej arystokracji musieli się naprawdę napracować, by ukryć tak sensacyjne, momentami wręcz bulwersujące wydarzenia z ich życia.
Marek Gaworski odkrywa te tajemnice, jednocześnie dość dokładnie opisując normy obyczajowe i tło polityczne dla tych wydarzeń. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć, że to, co dziś jest dla nas normą i niczym nadzwyczajnym, wtedy trąciło skandalem obyczajowym i niejednokrotnie mogło stać się gwoździem do przysłowiowej trumny danej postaci...
Nie będę pisać, czyja historia najbardziej, a która najmniej przypadła mi do gustu. Dla każdego czytelnika to będzie bardzo subiektywny wybór, kierowany niejednokrotnie sympatią do danej postaci.
Książka bogato ilustrowana, przepełniona portretami i zdjęciami przyciągająca wzrok. Pięknie opisana architektura, zwyczaje, i normy.
Książkę czyta się fenomenalnie, wciąga, intryguje i bardzo zaskakuje. A to jest to, co lubię najbardziej.
Każdy, kto sięgnie po tę książkę znajdzie w niej coś dla siebie i mam nadzieję, że poczuje się usatysfakcjonowany. Na końcu znajdziecie dość obszerną bibliografię, dzięki której można poznać i sięgnąć po inne ciekawe historie związane z naszymi arystokratami. Z ciekawością będę wyglądać na kolejne książki o celebrytach minionych wieków.
Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Książka doskonale wpasuje się w potrzeby zarówna fana historii jak i totalnego laika.
POLECAM...
"Przechadzając się niespiesznie po bogatych wnętrzach pałacu w Nieborowie, prawdopodobnie każdy ze zwiedzających zatrzymuje się na dłużej w tak zwanej Sali Czerwonej. To właśnie tutaj spogląda na nas z wielkiego obrazu niemal naturalnej wielkości niezwykle piękna i, jakże pozornie niewinna, postać kobieca z mopsem na ręku. To XVIII- wieczne dzieło francuskiego artysty ukazuje Annę Orzelską, osobę niezwykle wyrafinowaną, z mocnym charakterem i zamiłowaniem do wszelkiego rodzaju uciech, które odziedziczyła po swoim ojcu.
Gdyby żyła w naszych czasach, byłaby bohaterką wszystkich plotkarskich portali internetowych i kolorowej prasy śledzącej życie celebrytów. Prasa raz po raz donosiłaby o kolejnych wydarzeniach z jej życia, paparazzi śledziliby jej każdy krok. Byłaby celebrytką z ekstraklasy, wszechobecną podczas wydarzeń skupiających uwagę opinii publicznej. Zapewne nie bez znaczenia byłby fakt, że przebyła długą drogę od kopciuszka do bogactwa, jakie zapewnił jej ojciec. Anna Orzelska, nieślubna- acz uznana- córka króla Augusta II Mocnego, w XXI wieku brylowałaby na salonach, tak jak czyniła to w wieku XVIII."
- Marek Gaworski "Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści." str. 157
Książkę znajdziecie: Gandalf, Empik, Tania książka, Bonito, Świat książki, Księgarnia PWN
Za możliwość poznania tej fascynującej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu ARKADY.
Mnie jakoś ta publikacja nie kusi.
OdpowiedzUsuń