Strony
▼
wtorek, 31 marca 2020
SŁYNNE UCIECZKI POLAKÓW 2
Autor: Andrzej Fedorowicz
Wydawnictwo: Fronda
Gatunek: Literatura Faktu, Historyczna
Liczba stron: 312
Data premiery: 18. 03. 2020
Andrzej Fedorowicz- Dziennikarz- freelancer. Publikował w Super Expresie, Fakcie, Gazecie Wyborczej, Polityce, Newsweeku Historia, Focusie, Uważam Rze Historia i wSieci Historii.
Pasjonat historii, techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Autor (wspólnie z żoną Ireną) przewodnika po Wyspach Kanaryjskich oraz książki o 25 polskich wynalazkach i odkryciach, które zmieniły świat.
(Źródło: Lubimy Czytać.pl).
Morskie głębiny czy podniebne przestworza. Carskie twierdze czy hitlerowskie obozy. Nie ma takich barier, których Polacy nie potrafiliby pokonać.
* Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed przygotowywanym procesem pokazowym. Kwiecień- sierpień 1901 r.
* Bez map i bez uzbrojenia tropiony na Bałtyku dniem i nocą przez Kriegsmarine i flotę sowiecką. Ucieczka polskiego okrętu "Orzeł" z internowania w Tallinie. 17 września- 14 października 1939 r.
* Edward Rydz- Śmigły wymyka się z internowania w Rumunii i przez trzy granice dociera do Warszawy. 18 września 1939- 27 października 1941 r.
*Trzy konspiratorki uciekają nocą z hitlerowskiego więzienia na Pawiaku. Jak zniknąć Niemcom sprzed nosa w samym centrum Warszawy? Bronisława Ewa Dreżepolska, Teofila Ull i Zofia Przybytkowska. 16 stycznia 1942 r.
*Kochankowie z Auschwitz w filmowych okolicznościach opuszczają chyłkiem największy obóz śmierci okupowanej Europy. Czy obozowa miłość wytrzyma próbę? Jerzy Bielecki i Cyla Cybulska. 21- 31 lipca 1944 r.
*MIGiem do wolności przez żelazną kurtynę. Ucieczki polskich pilotów za sterami odrzutowych maszyn bojowych. Pilot Franciszek Jarecki. 5 marca 1953 r.
*Superszpieg i jego rodzina znikają z Warszawy. Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób płk Ryszard Kukliński wymknął się depczącym mu po piętach służbom polskim i sowieckim. 7- 11 listopada 1981 r.
(Opis wydawcy).
"Słynne ucieczki Polaków 2" to interesująca i niebanalna lekcja historii, bo o wielu tych wydarzeniach podręczniki najzupełniej w świecie milczą.
Autor w drobiazgowy sposób opisuje siedem wielkich ucieczek, w których doskonale oddaje ducha walki i chęć życia w wolnym i bezpiecznym kraju.
Widzimy jak wiele Ci ludzie byli gotowi poświęcić, by świat dowiedział się o rzeczach, które miały nie ujrzeć nigdy światła dziennego.
Ryzykując własne zdrowie i życie, niestrudzenie parli ku wolności, ocaleniu życia, i wyjawieniu prawdy.
Główni bohaterowie są przedstawieni bardzo dokładnie, możemy poznać i zrozumieć ich myśli i emocje towarzyszące samej ucieczce jak i czasowi tuż przed i po.
Wiele z tych ucieczek nie udałoby się gdyby nie łut szczęścia i pomoc postronnych ludzi, o innych nie można było nawet marzyć, ale wrodzony patriotyzm i hart ducha nie pozwolił się im poddać.
Jesteśmy winni tym ludziom dozgonny szacunek i pamięć, bo gdyby nie oni, nasze teraźniejsze życie wyglądałoby zupełnie inaczej.
Krótka forma reportażu sprzyja szybkiemu i płynnemu czytaniu. Książka jest napisana barwnie i zrozumiale, nie przysparza kłopotów w trakcie czytania. Pobudza emocje, przyprawia o szybsze bicie serca, momentami bardzo wzrusza.
Zdjęcia, których jest naprawdę dużo, to dodatkowy plus- wielkie brawa. Są przejrzyste, komponujące się z całą przedstawianą historią.
Czy polecam?
Polecam serdecznie. Wspaniałe uzupełnienie dotychczasowej wiedzy. Idealna lektura dla pasjonatów historii, a także dla tych, którzy historią niespecjalnie się interesują, ale lubią książki sensacyjne, bo sensacji i zwrotów akcji w "Słynnych ucieczkach 2" na pewno nie brakuje.
POLECAM...
"Tej nocy nie spali. Przewodniczka przyszła o świcie. Była to wysoka, szczupła kobieta w wieku około 60 lat. Wyruszyli nie jedząc nawet śniadania, placki gospodyni Kosowska zapakowała im do koszyków, życząc szczęścia. Kiedy weszli w młodą dąbrowę, przewodniczka poinstruowała ich. Mieli iść powoli za nią, rozdzieleni o kilkanaście kroków, udając, że zrywają jagody. Gdyby nadeszli pogranicznicy, Jurek i Cyla mieli schować się za drzewa i czekać, aż ona odciągnie Grenschutzów na bezpieczną odległość. Gdy skończyła, Jurek wyciągnął plik banknotów. Kobieta z uśmiechem odsunęła jego rękę."
- Andrzej Fedorowicz "Słynne ucieczki Polaków 2"
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Fronda.
To zdecydowanie coś dla mojego narzeczonego, który jest wielbicielem historii i wszystkiego, co z nią związane. 😊
OdpowiedzUsuńBędzie na pewno zadowolony ;) Polecam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNa pewno to gratka dla miłośników historii :)
OdpowiedzUsuńZapowiada się bardzo ciekawie :)
OdpowiedzUsuńCiekawa recenzja.
OdpowiedzUsuńI to by był chyba jedyny reportaż, przy którym bym się aż tak bardzo nie namęczyła :D Zapamiętam tytuł i po pandemii kupię od razu obie części :D
OdpowiedzUsuń