poniedziałek, 28 grudnia 2020

(122/20). GROZA WOKÓŁ K2

 
    Autor: Anna Czerwińska

    Wydawnictwo: Annapurna

    Gatunek: Literatura Faktu, Podróżnicza

    Liczba stron: 328

    Data premiery: 08. 12. 2020 (wydanie drugie, zmienione i poprawione)

  
* Google

    Anna Czerwińska- polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników (na Lhotse i Makalu weszła jako pierwsza Polka) oraz korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wysokogórskich m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie- porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją.
Zainteresowanie Anny Czerwińskiej wspinaczką rozpoczęło się w roku 1969. Od tej pory Czerwińska wspinała się w górach głównie w zespołach kobiecych. Z Palmowską do 1990 roku tworzyła zgrany zespół i to wraz z nią dokonała szeregu wybitnych przejść w Tatrach, Alpach i Karakorum. W 1991 roku samotnie pokonała główną grań Tatr. Od 1995 roku przez kilka kolejnych lat realizowała program Korona Ziemi. W 2000 roku jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła na szczycie Mt Everest. Wejściem tym skompletowała Koronę Ziemi (jako pierwsza Polka).
W momencie wejścia na Mt Everest była także najstarszą kobietą, która stanęła na tym szczycie.
Jest autorką kilkunastu książek (w tym serii "GórFanka", relacjonującej całą jej górską drogę). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, członkini honorowa Polskiego Związku Alpinizmu, laureatka wielu prestiżowych nagród za całokształt działalności, m.in. Explorera oraz Super Kolosa.
(Źródło: Okładka książki)

   Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 roku, gdy na stokach tej góry, obok spektakularnych sukcesów, rozegrały się nie mniej głośne tragedie, które w sumie pochłonęły życie 13 wspinaczy. Autorka, jako uczestniczka jednej z wypraw, próbuje zrozumieć przyczyny, wydawałoby się bezsensownych śmierci, odwołując się niejednokrotnie do wypowiedzi innych wspinaczy. Jednocześnie kreśli trzymający w napięciu obraz zakończonej sukcesem wyprawy na Magic Line, której sama była uczestnikiem.
Wznowienie jednej z najlepszych książek znanej i lubianej himalaistki, uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie, z nową szatą graficzną. 
Janusz Kurczab, nasz znakomity wspinacz, a zarazem autor wielu opracowań górskich, tak pisał o tej pozycji: „Powstała książka bardzo dobra, którą nie tylko przeciętny czytelnik, ale i każdy alpinista przeczyta z ogromnym zainteresowaniem, a nawet – z zapartym tchem”. 
(Opis wydawcy).

    Biorąc do ręki "Grozę wokół K2" wiedziałam, że nie będzie to łatwa lektura... minęło kilka dni od momentu, w którym skończyłam czytać, a nadal nie umiem się po niej pozbierać...
"Groza wokół K2" to bardzo osobisty i niezwykle poruszający zapis tragicznych wydarzeń które miały miejsce latem 1986 roku i gdyby nie świadomość, że góra w niespełna dwa miesiące odebrała trzynaście ludzkich istnień, napisałabym, że to bardzo dobra sensacyjna opowieść.... niestety, to nie nie jest film, a bolesna i przerażająca prawda. Niezwykle wzruszająca i porywająca lektura...
Autorka dokładnie tłumaczy, jak ważna jest współpraca pomiędzy uczestnikami poszczególnych wypraw, ale czasami, by przeżyć, potrzebna jest olbrzymia doza egoizmu, oraz zgoda by współtowarzysz odszedł na zawsze. Niesamowicie poruszyło mnie wspomnienie małżeństwa Barradów i jakże wymowny, a zarazem trafny cytat: 
 
  "Dźwiganie uczuć w górach wysokich jest czasami trudniejsze, niż dźwiganie ciężarów". 

Opowiada o przygotowaniach do zakładania poszczególnych baz, atakach szczytowych obawach i strachu, ale także o nadziei, wielkiej miłości, a zarazem ogromnym szacunku do gór. 
Nikogo w tej książce nie oskarża, ale też nikogo nie wybiela. Wytyka błędy, nie koloryzuje, pisze jak było, bez owijania w przysłowiową bawełnę.
Opisana historia tak bardzo wciąga, że nie sposób odłożyć książki na bok bez poznania dalszych wydarzeń. Wielokrotnie zaskakuje i niesamowicie wzrusza. Zmusza do refleksji i zrozumienia, że dla każdego człowieka ważna jest jego pasja, a inni nie powinni nigdy tego oceniać.  Naprawdę warto poświęcić czas tej pozycji... Nie zawiedziecie się- to gwarantuję!

Kiedyś wspomniałam, że uwielbiam książki wydane przez Annapurne za ich cudowne wydania. Nie inaczej jest teraz. Skromna, ale niezwykle przyciągająca wzrok okładka, olbrzymia ilość zdjęć i map z zaznaczonymi drogami, pozwalają sobie wyobrazić niesamowity trud, jaki trzeba znieść, by zdobyć szczyt, ale przede wszystkim przeżyć...

    Czy polecam?
Zdecydowanie. To książka, którą powinien przeczytać każdy z nas, a dla mnie to zdecydowanie jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku.

POLECAM... 

"Całą noc szalała śnieżyca, rankiem baza znalazła się pod grubą warstwą śniegu. Nasze obawy o zespoły na Żebrze Abruzzi wzrosły. Wiatr gnał w górę lodowca strzępy ciemnych chmur znad Concordii, skały nad lodowcem pokryły się szadzią, w pobliskich ścianach huczały lawiny. O dziesiątej oficer łącznikowy Francuzów połączył się z Michelem. Podeszłam bliżej i słuchałam tej rozmowy. K2 ginęło w mgłach, poprzez Żebro Abruzzi z wielką szybkością przewalały się chmury. Tam wyżej musiało być piekło..."
                                    - Anna Czerwińska "Groza wokół K2" str.85 

Recenzja powstała przy współpracy z panią Dominiką Smoleń oraz wydawnictwem Annapurna. 
 

3 komentarze:

  1. Czuję się zachęcona do lektury tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam już o tej książce i od razu mnie zainteresowała - tematyka górska interesuje mnie od kilku lat. Na pewno zapamiętam ten tytuł i sięgnę po niego, gdy nadarzy się okazja :)

    Pozdrawiam,
    BOOKS OF SOULS

    OdpowiedzUsuń