wtorek, 25 sierpnia 2020

(73/20). KOCHANEK PANI GRAWERSKIEJ


     Autor: Krystyna Śmigielska

    Lektor: Joanna Domańska

    Wydawnictwo: StoryBox.PL

    Czas nagrania: 13 godzin (format MP3)

    Gatunek: Romans, Sensacja

    Data premiery: 21. 07. 2020 (wersja audio)


                                 Audiobook Kochanek pani Grawerskiej  - autor Krystyna Śmigielska   - czyta Joanna Domańska *Google

    Krystyna Śmigielska- Autorka książek dla dzieci i dorosłych. Ukazały się następujące pozycje jej autorstwa: "Węszący renifer, czyli tydzień z ciocią Julią" (Skrzat 2006), "Ty to głupia jesteś" (Skrzat 2007), "Tekla" (Skrzat 2008), "Skarb z leśnego grobowca" (Skrzat 2008), "Berżeretka bez przepisu" (Skrzat 2008), "Tekla i płaczący braciszek" (Skrzat 2010), "Zbieracz grzechów i inne opowiadania" (Skrzat 2010), "Gotowe na zmiany" (Replika 2011), "Mój przyjaciel Kwako" (Skrzat 2012), "Kochanek pani Grawerskiej" (Replika 2015), "Z twojej winy" (Replika 2015), "Jabłko i Mięta w przedszkolu" (Alegoria 2017),  "Pokurcz" (Bibliotekarium 2019).
(Źródło: Okładka)

    Joanna Domańska- Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa. Absolwentka łódzkiej PWSFTviT. Zadebiutowała w filmie Roberta Glińskiego pt. "Wszystko, co najważniejsze". Znana z ról w serialach, np. "Klan", "Lokatorzy" czy "M jak miłość".
(Źródło: Okładka)

    Piętrzące się nieporozumienia pomiędzy małżonkami, niewinny flirt czy chęć pomocy najbliższemu przyjacielowi odmienią całe dotychczasowe życie osobom uwikłanym w tę zawiłą historię.
Za swoje polityczne aspiracje Marek zapłaci wysoką cenę. Zyskując stanowisko straci szansę na odbudowanie mocno nadszarpniętych więzi z synem, córką i z żonami...
Marta, podejmując ryzykowną grę miłosną, narazi na niebezpieczeństwo biorących w niej udział mężczyzn.
O rodzącą się w trudnych warunkach miłość trzeba będzie walczyć, a najzagorzalszymi wrogami kochanków mogą okazać się ich sumienia.
(Źródło: Opis okładki).

    Kiedy pragnienie władzy i żądza pieniądza przysłania świat, człowiek zmienia się diametralnie. Zmieniają się priorytety, a to, co jeszcze wczoraj było ważne, nagle przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.
Marta jest drugą żoną bezwzględnego i brutalnego Marka. Mężczyzna jest sporo starszy od swej małżonki i mam absolutną pewność, że jej nie kocha, a ich małżeństwo to układ nastawiony tylko na zysk. Ona wyszła za niego dla majątku, on ożenił się z nią, bo jest ładna i dobrze się prezentuje.
Kobieta, chcąc poczuć się dowartościowana, wplątuje się w romans z innym mężczyzną. Niefortunny splot wydarzeń sprawia, że kobieta zostaje porwana....
Czy mąż okaże się przyzwoitym człowiekiem i odbije żonę z rąk porywacza? A może wcale mu tak bardzo na niej nie zależy? Kim jest Marcin, i dlaczego postąpił tak, a nie inaczej?
Nie będę spoilerować, musicie sięgnąć po powieść, by się przekonać ;)

Niestety nie miałam okazji poznać wcześniej twórczości pani Śmigielskiej i jest mi przykro, że ta znajomość zacznie się tak niefortunnie.
Nie wiem, na jakiej zasadzie wybierani są lektorzy do czytania powieści, ale to, co tutaj się zadziało, to w moim odczuciu jakieś nieporozumienie. Jako że do fabuły nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń, tak głos pani Domańskiej najzupełniej w świecie do mnie przemówił.
Trzynaście godzin nagrania słuchałam bez mała półtora tygodnia, drugie tyle zajęło mi poskładanie myśli (co tak średnio mi chyba wyszło) i naprawdę mam spory problem z tym audiobookiem.
"Męskie głosy" brzmią po prostu strasznie, grube chrapliwe- jakby panowie nic nie robili, tylko wiecznie pili i palili, a nie zajmowali się wielką polityką- modulowanie głosu padło tutaj na całej linii. Opisy narratora na szczęście trochę ratują sytuację, ale szczerze przyznaję, męczyło mnie słuchanie. Na swoją obronę dodam tylko, że osobiście czytam dużo szybciej, i nie potrzebowałabym trzynastu godzin. Zdecydowanie muszę sięgnąć po wersję papierową tej powieści, bo czuję, że to będzie fajna przygoda.

Ogólnie sam pomysł na fabułę świetny. Niewiele jest książek o porwaniach z wielką polityką w tle, a ja znalazłam w tej powieści wszystko to, co lubię. Jest dobra intryga, nutka romansu, i garść wciągającej sensacji. Bohaterowie są bardzo wyraźni- łatwo zrozumieć ich emocje w danej sytuacji. Dialogi między nimi naturalne i wyważone, pojawia się sporo przekleństw, ale w moim odczuciu nie wpływają na negatywny  odbiór całości, wręcz przeciwnie-  dodają smaczku w odpowiednim momencie.
Akcja dzieje się dość szybko, zaskakuje i wciąga w wir wydarzeń w najmniej spodziewanych momentach.

    Czy polecam?
Polecam.
Jeśli lubicie audiobooki i często po nie sięgacie, ten również przypadnie Wam do gustu. Na temat lektora musicie sobie sami wyrobić zdanie, moje poznaliście- jednak proszę, pamiętajcie- jest to moje bardzo subiektywne odczucie.
Na pewno sięgnę po wersję papierową, by przeczytać ją po swojemu, i wtedy pojawi się recenzja porównawcza.

POLECAM...

              Za możliwość przesłuchania płyty z nagraniem serdecznie dziękuję Autorce.


 

3 komentarze:

  1. Zainteresował mnie ten tytuł, więc będę miała go na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wersję papierową. "Kochanek..." bardzo mi się podobał. Dawno temu czytany. Kiedyś muszę go sobie przypomnieć.

    OdpowiedzUsuń