czwartek, 25 czerwca 2020

NATURA DERWANA


    Autor: Ewelina C. Lisowska

    Wydawnictwo: Do czytania...

    Gatunek: Obyczajowa, Romans

    Liczba stron: 326 e-book

    Data premiery: 17. 03. 2020


                                     Okładka książki Natura Derwana *Google

    Ewelina C. Lisowska- Polska pisarka selfpublisher.
Autorka e-booków takich jak: "WIEK-NIEWAŻNY cz. 1- Szukając siebie", "Substytuty Miłości", "Natura Derwana", "WIEK-NIEWAŻNY cz. 2- Powroty".
Tematyka: romans, literatura obyczajowa, duchowość, trudne relacje międzyludzkie.
(Źródło: Lubimy czytać).

    Jest po powieść romantyczna osadzona w polskich realiach XIX wieku. W domu Derwana Drozda (szanowanego urzędnika Ratusza) zjawia się nowa służąca – Jadzia Malinowska. Dziewczyna szybko zaskarbia sobie jego serce. Niespodziewanie Jadzia dostaje w spadku ogród po pewnym arystokracie. Ogród ten stanie w centrum zainteresowania całego miasta ze względu na zbliżające się wybory nowej partii rządzącej – na czele jednej z nich stoi Derwan.
Gdy tylko “ratuszowcy” dowiedzą się, kto stoi im na drodze ku zagospodarowaniu terenu dookoła pałacu zmarłego arystokraty, rozpocznie się seria nieprzyjemnych zdarzeń, których ofiarą stanie się Jadwiga Malinowska. Dziewczyna zbyt późno zda sobie sprawę z miłości do Derwana – będzie miała ogromny dylemat: czy jej pan jest przeciwko niej? Czy jego serce nadal należy do niej?
Czy Derwan weźmie Jadzię w obronę? Co stanie się z ogrodem?
E-book jest połączeniem romansu z poetyckim uwielbieniem NATURY roślinnej. Dzieła Boga opisane są tam przez Jadzię w jej osobistych zapiskach.
(Opis wydawcy).

    Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Eweliny i przyznaję szczerze, że jest ono udane i intrygujące. Rozbudziło we mnie ciekawość oraz chęć poznania innych powieści tej autorki.
W przedstawionej historii trafiamy w czasy dziewiętnastowiecznej Polski, do momentu, w którym w bogatych domach pojawia się elektryczność, a po ulicy zaczynają jeździć pierwsze samochody.
Podziały społeczne są niezwykle widoczne, a małżeństwo traktowane jest jak transakcja finansowa, i  rzadko kiedy zawierane jest z prawdziwej miłości.
W tych trudnych czasach przyszło żyć naszym głównym bohaterom, Jadzi i Derwanowi, parze, która szybko zaczęła czuć do siebie "to coś" jednak żadna ze stron przez długi czas nie chce przyznać się do swych uczuć. Największym i najtrudniejszym problemem jest to, że on jest  wykształcony i bogaty, a ona wychowana na wsi przez biedną matkę, zostaje służącą w jego domu i opiekunką ogrodu jego matki.
Na drodze młodym staje wiele przeszkód, a także zaborcza pani Genowefa- okrutna intrygantka i manipulatorka, oraz pewien zakochany adwokat...
Swe rozterki Jadzia spisuje w pamiętniku, który trafia w pewnym momencie w ręce Derwana.
Co z tego wyniknie?
Czy każdy jest tym, za kogo się podaje?
Jak potoczą się dalsze losy tej pary gdy na jaw wyjdą skrywane od lat sekrety?

Autorka stworzyła nietuzinkową opowieść, którą czyta się jednym tchem.
Znakomity pomysł na fabułę, intryga goniąca intrygę, zakazana miłość, i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Istne emocjonalne tsunami- porywa od pierwszych stron. Akcja dzieje się niezwykle szybko i zmienia bieg w najmniej spodziewanym momencie.
Bohaterowie są wyraziści, choć niektórzy strasznie irytujący, jak na dłoni widzimy ich uczucia i emocje, które w nich się kotłują, nie trudno ich zrozumieć.
Bardzo przypadły mi do gustu wpisy z pamiętnika. Opisy uczuć i emocji, które towarzyszą dziewczynie w trakcie modlitwy oraz podziwiania otaczającej ją przyrody, sprawiają, że można oderwać się od rzeczywistości i przenieść w myślach w te urocze miejsca.
Z każdego wpisu bije olbrzymia wiara w Boga i wdzięczność za otaczający nas świat.
Nie sposób przejść obok tej pozycji obojętnie. Na długo zostanie w sercu i pamięci.

    Czy polecam?
Polecam z całego serca.
"Natura Derwana" to jedna z tych powieści, w których każdy znajdzie coś dla siebie, i będzie naprawdę usatysfakcjonowany.
Autorka w fantastyczny sposób połączyła ciekawy kryminał z romansem i odrobiną dobrego thrillera.

Polecam...

"Śnieg jest darem od Boga, który zmartwiony smutkiem pogrążonego w zimowej ciemności człowieka, kładzie białą kołderkę na nagiej, chłodnej ziemi. 
Promyki nielicznego światła rozpromieniają świat delikatnie, padając na taflę białego puchu.
Śnieg jest pocieszeniem, ukojeniem, uspokojeniem... które wprowadza człowieka w radosne Narodziny Dzieciątka Króla.
Mały Jezusku przykryty białą, lekką kołderką, niech tańczące na wietrze gwiazdki zaśpiewają Ci śliczną melodię do snu.
Matulu, stroskana przyszłością swojego dziecka, otrzyj łzy i ciesz się każdą sekundą, która została wam dana..."
                                      - Ewelina C. Lisowska "Natura Derwana"


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce.
    

8 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że nie słyszałam nigdy wcześniej o twórczości tej autorki, ale pisze ona w gatunku, który darzę szczególnym zainteresowaniem, więc z chęcią sięgnę po tę i inne jej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do obserwacji. W niedługim czasie na blogu pojawią się recenzje innych powieści pani Eweliny.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. DZIĘKUJĘ ZA RECENZJĘ :) I ZAPRASZAM NA MOJĄ STRONĘ AUTORSKĄ WWW.ECL-PISARKA.PL
  Ewelina C. Lisowska

  OdpowiedzUsuń
 3. Poszperam za tą powieścią, bo jestem zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń