środa, 17 czerwca 2020

WIARA NADZIEJA MIŁOŚĆ    Autor: Monika Jagodzińska

    Wydawnictwo: Psychoskok

    Gatunek: Literatura młodzieżowa

    Liczba stron: 120

    Data premiery: 26. 03. 2018


                                       Okładka książki Wiara, Nadzieja, Miłość *Google


    Monika Jagodzińska- ur. 1998 r
Dziewczyna z małej miejscowości z dużymi marzeniami i chęciami ich realizacji
NON OMNIS MORIAR
(Źródło: Lubimy czytać).

    Diana jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Trudny okres, niby jeszcze człowiek nie jest dorosły, lecz już nie dziecko. Moment przejścia okazał się być dla niej zgubny. Dziewczyna ma problemy z emocjami. Boi się otworzyć na ludzi. Jest typem szarej myszki, która nawet jedynej zaufanej przyjaciółce Jowicie nie jest w stanie zdradzić wszystkich swoich uczuć. Kiedy nowo poznany chłopak ośmieszył ją w Internecie, próbuje znaleźć powód, bo przecież w ogóle jej nie znał. Szuka winy w sobie. Postanawia zmianę. I tutaj zaczyna się historia. Z pozoru niewinna przemiana zmienia się w zagrażającą życiu chorobę. Diana wraz z traconymi kilogramami traci chęć życia. Czeka ją niełatwa droga. Upadki, wspinaczka. Życie Diany potoczyło się w sposób, w jaki się nie spodziewała...
(Opis wydawcy)

    Trzymając w dłoni tę niepozorną na pierwszy rzut oka książeczkę, nie spodziewałam się, jak wiele emocji jest w niej zawarte, nie spodziewałam się, że po kilkudziesięciu minutach czytania, nie będę w stanie przestać o niej myśleć przez kilka kolejnych dni.
Główną bohaterkę poznajemy w trudnym momencie jej życia. Dziewczyna zmaga się z nadwagą, przez co staje się obiektem hejtu i niewybrednych komentarzy pod swoim adresem. Wrażliwa dziewczyna, która nie potrafi się w tym odnaleźć, postanawia coś w sobie zmienić, jednak nie zdaje sobie sprawy, że dążąc do wymarzonej sylwetki,  sama sobie zaczyna robić sobie krzywdę, nie zauważa niepokojących objawów...
Anoreksja.
Słowo, które niesie w sobie niewyobrażalne pokłady strachu, bólu, braku akceptacji i nienawiści do samego siebie. To choroba podstępna i nieustępliwa dotykająca nie tylko chorego, ale i całe jego otoczenie.
"Wiara Nadzieja Miłość" to historia, którą powinni przeczytać wszyscy, a w szczególności rodzice dorastających nastolatków. Potem niech podsuną tę pozycję swoim dzieciom.
Pani Monika stworzyła historię zmuszającą do refleksji i chwili zadumy.
W dzisiejszych czasach gdy wszyscy gdzieś pędzimy, warto znaleźć czas dla dziecka usiąść i z nim porozmawiać. Może to jest właśnie ten moment, w którym zauważymy, że coś jest z naszym nastolatkiem nie tak i zdążymy mu pomóc... nim będzie za późno.
Dla nastolatka również może to być pewien drogowskaz, który pokaże mu, jak ważna jest rozmowa z dorosłym i dojrzałym emocjonalnie człowiekiem.
"Wiara Nadzieja Miłość" porusza również inne tematy i pokazuje, jak w życiu każdego człowieka jest ważna przyjaźń i miłość. Jak dobrze mieć obok siebie ludzi, którzy w nas wierzą i kochają tak po prostu za nic, i choć czasami odchodzą... zostają przy nas.

Książkę pomimo tego, że emocje płyną z każdej strony, czyta się jednym tchem. Bohaterowie są bardzo wyraziści i łatwo się z nimi utożsamić. Dialogi są czytelne i zrozumiałe. Akcja dzieje się szybko i momentami zaskakuje. Zakończenie może nie jest niespodzianką, ale szczerze wierzę, że taki stan został już na zawsze ;)
Styl autorki jest bardzo przyjemny i sprawia, że nie chce się ją czytać. Moim zdaniem, dobrze to wróży na przyszłość- z przyjemnością sięgnę po przyszłe powieści pani Moniki.

    Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Olbrzymi wydźwięk tej opowieści sprawia, że nie sposób zostać wobec niej obojętnym. Jak dla mnie zdecydowanie wchodzi do mojej TOP dziesiątki roku.

POLECAM...


"Nie jestem idealna. Nikt z nas nie jest. Czym się wyróżniałam?
Tym, że mnie  na każdym kroku o tym przypominano. Mocno wierzyłam w dobroć ludzi. Wierzyłam, że można przyjąć drugiego człowieka takim, jakim jest. Wierzyłam, że to, co się daje, wraca. Prędzej czy później. Tak mnie wychowano. Tak mnie nauczono. Niestety nie trafiłam na odpowiednie osoby. Mając niespełna szesnaście lat, zastanawiałam się, czy tak będzie przez cały czas, czy kiedyś uwierzę, że jestem coś warta. Pojawiła się ku temu okazja, która niestety doprowadziła do całkowitej zmiany mojego życia."
                               - Monika Jagodzińska "Wiara Nadzieja Miłość"

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce.
6 komentarzy:

  1. Czytam same pozytywne i emocjonalne recenzję tej książki, więc koniecznie muszę ją przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę godna uwagi pozycja :) Polecam serdecznie :)

      Usuń