czwartek, 27 sierpnia 2020

(75/20). CIEŃ. MROCZNA POKUSA


    Autor: Marika Ciok

    Wydawnictwo: AlterNatywne

    Gatunek: Fantastyka

    Liczba stron: 214

    Data premiery: 23. 07. 2020

                                       Okładka książki Cień. Mroczna pokusa      * Google

    Marika Ciok-Technik cyfrowych procesów graficznych, studentka politologii na Akademii Pomorskiej w Słupsku na specjalizacji Nowe media i komunikacja społeczna. Obecnie pracuje jako młodszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece w Słupsku i jak mówi, jest to jej praca marzeń. Uwielbia zarażać innych czytaniem i dlatego 2017 roku założyła swojego recenzenckiego bloga Biblioteka Słów (www.bibliotekaslow.pl). W wolnym czasie czyta z kubkiem gorącej herbaty, a w szczególności jej faworytami książkowymi jest fantastyka. Oprócz czytania także fotografuje co sprawia jej wiele radości. Jest fanką Harrego Pottera i zbiera każdy gadżet z nim związany. W swojej kolekcji ma bardzo dużą kolekcję zakładek do książek, które zbiera od bardzo dawna. Kiedyś nie czytała polskich autorów, jednak zmieniło się to kiedy przeczytała książkę Aleksandry Tyl, a potem gdy sięgnęła po fantastykę Ewy Olchowej „Wychodząc z ukrycia”. Marika jest marzycielką, a jej bujna wyobraźnia nie pozwalała jej skupić się na matematyce, gdzie marzyła, że jest Wybranką, przez co była słaba z tego przedmiotu :D Aktualnie Marika Ciok pracuję nad drugą częścią trylogii „Cień” oraz kończy pisać thriller psychologiczny „Syndrom”. Wyznała, że w jej głowie, codziennie pojawiają się setki pomysłów na książki, które ma zamiar napisać.
(Źródło: Materiały wydawnictwa).

    Evelyn jest zwyczajną nastolatką, a przynajmniej jest nią do momentu, kiedy w szkole pojawia się tajemniczy nowy uczeń. Przystojny Lucas z miejsca znajduje się w centrum zainteresowania szkolnej społeczności, której żeńska cześć nie potrafi oprzeć się jego magnetycznemu urokowi. Również Evelyn ulega zauroczeniu, które powoli przeradza się w coś więcej...
Przypadek sprawia, że Evelyn i Lucas będą zmuszeni spędzić trochę czasu tylko we dwoje, z dala od codzienności. Wszystko wskazuje na to, że czeka ich romantyczna przygoda. Jednak ich historia nie jest zwykłym romansem, a Evelyn zaczyna powoli odkrywać, że nie jest wcale taką zwyczajną nastolatką... Przebywanie z Lucasem, zamiast dawać odpowiedzi, rodzi coraz więcej pytań... Czy to możliwe, żeby ci dwoje znali się już dużo, dużo wcześniej...?

W opowieść zaczynają wkradać się fantastyczne istoty - pojawiają się wiedźmy, anioły, demony oraz ich rozsierdzona matka, Lilith. Sny Evelyn stają się coraz dziwniejsze, coraz bardziej sugestywne i niepokojące. Mity przeplatają się z rzeczywistością.
Jak Evelyn poradzi sobie w nowej sytuacji, jak przyjmie niewiarygodną prawdę? I najważniejsze - kim jest Lucas?
(Opis wydawcy).

    "Cień. Mroczna Pokusa" to pierwsza część trylogii, a zarazem debiut literacki Mariki Ciok.
Główni bohaterowie uczęszczają do liceum, obydwoje są lubiani i szybko zjednują sobie przyjaciół. W świecie wykreowanym przez autorkę sąsiad może okazać się demonem, dyrektorka szkoły to prawdziwa czarownica (i nie mam na myśli, tylko cech charakteru) a na dodatek okazuje się, że ludzie, z którymi mieszkasz pod jednym dachem, i ci, którzy są twoimi przyjaciółmi, nie są tymi, za których się podają... normalne życie nastolatka? Niekoniecznie.
Jedno spotkanie komplikuje życie głównej bohaterki jeszcze bardziej, a tajemnica, która lada moment wyjdzie na jaw, sprawi, że życie już nigdy nie będzie takie samo...

 Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nic innego już się  nie wydarzy, przecież tajemnica została wyjawiona, główni bohaterowie się kochają, a zła Lilith została przegnana.
Ja jednak odniosłam wrażenie, że autorka dopiero się rozkręca i w dalszych tomach zacznie się prawdziwa jazda bez trzymanki.
Fabuła wciąga a akcja dzieje się szybko i naprawdę potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarzały się momenty, w których czułam strach i obawę o dalsze losy bohaterów, ale pojawiły się też sytuacje zabawne i wywołujące uśmiech.
Bohaterowie są ciekawi i bardzo barwni, łatwo wczuć się w ich uczucia i emocje. Łatwo ich polubić i zrozumieć.
Nieskomplikowane dialogi nie przysparzają kłopotu ze zrozumieniem tego co dana postać chce czytelnikowi przekazać. W moim odczuciu powieść napisana jest z sensem- naprawdę bardzo dobrze się ją czyta, niestety jedyny minus jest taki, że szybko. Ogólnie pierwszy tom wywarł na mnie dobre wrażenie.
Jest to bardzo udany i godny uwagi debiut, niesie w sobie olbrzymi potencjał na naprawdę świetną powieść. Ja z niecierpliwością oczekuję dalszych części, i szczerze wierzę w to, że będą tak samo dobre, a nawet lepsze.

    Czy polecam?
Zdecydowanie tak, nie tylko fanom fantastyki, bo w moim odczuciu każdy się w tej powieści odnajdzie.

POLECAM...

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce.


 

2 komentarze: