wtorek, 1 grudnia 2020

(116/20). CZEMPION SEMAELA- KRONIKI DWUŚWIATA (tom II)


    Autor: Paweł Kopijer

    Wydawnictwo: PANKO

    Gatunek: Fantastyka

    Liczba stron: 228

    Data premiery: 27. 08. 2020

  
 *Google

        Paweł Kopijer-  (1970), absolwent studiów MBA w Wyższej Szkole Zarządzania na kierunku Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Były szef projektu zagranicznych misji studyjnych oraz dyrektor zarządzający w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami, HR menedżer jednej ze spółek IT, a wcześniej specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej. Obecnie prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, prezes polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia American Society for Training and Development przekształconego w Polish Society for Training and Development. Autor licznych artykułów o tematyce dydaktycznej, szkoleniowej oraz związanej z zarządzaniem ludźmi. Twórca pierwszego w Polsce programu certyfikacji kompetencji szkoleniowców pt. „Profesjonalny Menedżer Szkoleń”, autor Modelu SEB. Współautor i współwykonawca projektów doradczych związanych z oceną efektywności szkoleń, szacowaniem rentowności i wskaźnika ROI, usprawniania procesów szkoleniowych. Aktualnie wykładowca studiów podyplomowych lub dziennych na takich uczelniach jak, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera.
(Źródło: Lubimy czytać).

    Przechodząc przez Mitrys, Winea trafiła na stary kontynent Amadal. Jednak to, co tam odkrywa, zmienia całkowicie sens misji powierzonej jej przez arcymistrza. Czy młoda szamanka zdecyduje się na dołączenie do rebelii zniewolonej ludzkiej rasy? Jak przyjmą jej poświęcenie Ghallowie, Myriadzi i Orogonowie? Dramatyczne zdarzenia i trudne decyzje ukażą kolejne fragmenty układanki jej przeznaczenia.
Zabójstwo zlecone Noranowi przestaje być zwykłym wyrokiem i nieoczekiwanie urasta do rangi zadania na wagę losów całego Dwuświata. Co czeka Syna Nocy na końcu żmudnej batalii z przeciwnościami losu? Kim naprawdę jest ten, którego demoniczna odmienność wyrzuciła na margines społeczeństwa? Ku czemu skłoni się jego gniewne serce, gdy stanie przed wyborem Światłości lub Mroku? Moc i przerażająca potęga czy wierność buntowniczej naturze i jedynemu przyjacielowi?
Najwięksi na Elise zadrżą wobec prawdy o zbliżającym się, nieuniknionym konflikcie, w którym stronami nie będą już tylko istoty z krwi i ciała. Jednak to mroczna władczyni Śnieżnego Azylu dyskretnym posunięciem popsuje szyki okrutnemu, żądnemu zemsty Samaelowi.
Nic nie jest tym, na co wygląda. Wszystko ma wpływ. Wszystko się zmienia.
(Opis wydawcy).

    Na premierę drugiego tomu Kronik Dwuświata przyszło nam czekać rok. Na szczęście ja czekałam trochę krócej, bo pierwszy tom miałam okazję przeczytać w sierpniu bieżącego roku, recenzję możecie przeczytać tutaj: KLIK KLIK KLIK

W moim odczuciu tom drugi jest znacznie lepiej poprowadzony niż pierwszy. Książka liczy niemal sto stron mniej niż jej poprzedniczka, ale szybkość akcji i nowi bohaterowie rekompensują tę różnicę. Wymaga jednak również sporej dawki uwagi, bo naprawdę łatwo się pogubić. 
To część, w której główni bohaterowie dojrzewają do powierzonych im zadań, a także poznają prawdę o sobie i szykują się do ostatecznej walki, by ocalić świat. Dowiadują się kim są, i jakie jest ich przeznaczenie...  
Postaci jest sporo, jednak nie są one wprowadzane tylko po to zrobić sztuczny tłum, każda z nich ma określone zadanie do wykonania, knują, mieszają szyki, ale niosą również nieocenioną pomoc. Momentami trudno jest ocenić kto tak naprawdę stoi po stronie zła a kto dobra.
Magia owszem jest, ale nie widać jej bezpośrednio w działaniu bohaterów, bo jest zakazana, jednak osnuła ona całą powieść delikatną mgiełką czuć ją niemal na każdym kroku. Jest to bardzo przyjemne w odbiorze.
Barwny i plastyczny język którego używa pan Paweł sprawia, że łatwo wyobrazić sobie daną sytuację, poczuć napięcie oraz emocje towarzyszące poszczególnym wydarzeniom. Dzięki fantastycznej wyobraźni autora łatwiej jest poznać i zrozumieć Dwuświat oraz dać się ponieść jego urokowi.
Jestem niezwykle ciekawa, co wydarzy się w trzecim tomie. 
Autor w drugim tomie rozwiązuje wiele tajemnic, ale znów zostawia czytelnika z kolejnymi niedopowiedzeniami...

    Czy polecam?
Polecam serdecznie. "Czempion Semaela" to kontynuacja i nie sposób jej ogarnąć bez znajomości tomu pierwszego, ale jest to fantastyczna historia dla fanów fantastyki. Najchętniej już wzięłabym się za tom trzeci. Czekam na niego z wielką niecierpliwością.

POLECAM...


"Durwian miał rację co do jednego. Składając podstawowe fakty w całość, nie dało się nie zauważyć nadciągającej zmiany, która zatrzęsie podstawami dotychczasowego porządku. Globalny obraz zwiastował pojawienie się na arenie Dwuświata niezwykle groźnego gracza. Ubezwłasnowolnienie Amadal i eliminacja rodu krwi na obu kontynentach stanowiły ewidentne zaburzenie równowagi między Mrokiem i Światłem. Równowagi przypieczętowanej Paktem Odwiecznych w odległych czasach, gdy rodziła się ludzkość. A co, jeśli to sprawi, że zazdrosna i niszczycielska uwaga bogów znów skupi się na tym świecie? Jeśli na Ea ponownie zstąpią zmagające się ze sobą zastępy okrutnych Burghali i mocnych Aldenów? Po raz pierwszy od bardzo dawna poczuła prawdziwe ukłucie niepokoju."
                                    - Paweł Kopijer "Czempion Semaela" str.76

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorowi. 

3 komentarze:

  1. Nie czytam fantastyki, więc tym razem podziękuję. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za kolejną solidną recenzję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę w końcu sięgnąć po oba tomy. :) Super, że powieść Ci się podobała, przyznam, że recenzja bardzo zachęca!

    OdpowiedzUsuń