sobota, 21 marca 2020

CHIRURG    Autor: Michał Larek

    Wydawnictwo: Oficynka

    Gatunek: Thriller, Sensacja, Kryminał

    Liczba stron: 394

    Data premiery: 07. 02. 2020


                              Okładka książki Chirurg *Google

 
    Michał Larek- pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści.
Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu.
Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem)
(Informacja z okładki)

    Martynka Hemerska obchodzi swoje dwunaste urodziny. W prezencie dostaje króliczka, o którym od lat marzyła. Zachwycona wychodzi narwać mu trawy. Z tego spaceru nigdy już nie wraca. Jej okaleczone i zbezczeszczone ciało zostaje znalezione niedaleko cmentarza na Naramowicach w Poznaniu.
Porucznik Dagmara Madej, zwana Zbójem, oraz jej koledzy z komendy Freddy i Harry rozpoczynają śledztwo, które odsłania wstrząsającą prawdę.
(Opis wydawcy)

    Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, jednak jestem pewna, że nie ostatnie.
"Chirurg" otwiera nową serię inspirowanych realnymi wydarzeniami thrillerów, które zgłębią najbardziej mroczne zakamarki umysłu mordercy.
Powieść Michała Larka, to niezwykle mocna i brutalna historia oparta na autentycznych wydarzeniach i biografii seryjnego mordercy oraz nekrofila, który działał w latach osiemdziesiątych minionego wieku.
Każdy, kto interesuje się, choć odrobinę kryminologią, psychologią morderstwa, w trakcie czytania powieści bez najmniejszego problemu zorientuje się, o kim jest mowa.
Pamiętajcie jednak, że autor nie opisał dosłownie "działalności" mordercy, tylko użył jej jako inspiracji, a reszta fabuły jest literacką fikcją, mimo wszystko jest to lektura dla ludzi o mocnych nerwach. Opisy brutalnych i dziwnych praktyk, które stosuje podejrzany o morderstwo, przyprawiają o mdłości, myśli się, że to jest niemożliwe i nie chce dopuścić się do myśli, że kręgosłupem całej powieści jest autentyczna historia.
Dokładny rys psychologiczny każdego z bohaterów, pozwala nam jeszcze bardziej wczuć się w ich skórę. Autor pozwala zajrzeć nam do ich umysłów i poznać emocje oraz motywy, które nimi kierują, zarówno w momencie popełnienia zbrodni jak i późniejszym przebiegu śledztwa.

Powieść czyta się bardzo dobrze i przykro mi, że tak szybko. Jeśli naprawdę się w nią wciągnięcie, zajmie Wam kilka krótkich godzin.
Realistyczne i dokładne opisy przenoszą nas w miejsce akcji, pokazują, jakie panowały nastroje zarówno polityczne jak i obyczajowe.
Starsze pokolenia bez problemu przeniosą się ze wspomnieniami do tamtych czasów, młodsze mają okazję poznać ich mentalność.

    Czy polecam?
Polecam bardzo. Jednak przypominam- jest to książka dla ludzi o mocnych nerwach.
Uwielbiam takie mroczne i autentyczne historie, dlatego ogromnie wierzę w to, że będzie mi dane przeczytać kolejne części tej serii. 

POLECAM...


"W końcu dotarli do celu. Otworzyli nieśmiało drzwi prosektorium i zobaczyli charakterystyczną dla tego miejsca scenę. Na środku tkwił stół sekcyjny, na którym leżały nagie blade zwłoki jakiegoś otyłego mężczyzny. U wezgłowia stał profesor Alojzy Sajkiewicz otoczony grupką skupionych studentek i studentów. Był to starszy łysy, krępy mężczyzna. W dłoni trzymał wskaźnik. Spojrzał na milicjantów, mrugnął do nich okiem, po czym zamachał wskaźnikiem. Był ewidentnie w znakomitym humorze."
                                              - Michał Larek "Chirurg"Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu OFICYNKA.

5 komentarzy:

 1. To, że opisane w książkach z tej serii historie oparte są na autentycznych wydarzeniach, jeszcze bardziej zachęca mnie do ich przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam z całego serca, nie umiem się już doczekać kolejnych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę przerażają mnie brutalne i dziwne praktyki mordercy :) Chyba za mocne dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jednak nie sięgnę po tak mroczną powieść.

  OdpowiedzUsuń