Autor: Sławomir Koper
Wydawnictwo: Fronda
Gatunek: Biografia
Liczba stron: 288
Data premiery: 10. 12. 2021
Sławomir Koper- historyk, scenarzysta, specjalista od spraw niezręcznych i dlatego często pomijanych w innych publikacjach.
Autor ponad sześćdziesięciu książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie okołu ośmiuset tysięcy egzemplarzy, co stawia go w rzędzie najbardziej popularnych polskich pisarzy. Współpracownik wielu tytułów prasowych i portali internetowych. Wielbiciel dobrej muzyki, Krakowa, Lwowa i Wilna, wysoko ceniący wyroby firmy J.A. Baczewski...
(Źródło: Okładka książki)
Dlaczego uwielbiani autorzy książek dla najmłodszych często unikali posiadania potomstwa lub tworzyli toksyczne relacje z własnymi dziećmi? Okazuje się, że nie wiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często nie przystawało do wzorców wychowawczych, jakie głosili w swoich tekstach.
*Kto ty jesteś? Polak mały. Czyżbyś mnie nie rozpoznał? Władysław Bełza
* Wszystkiemu winne krasnoludki? Maria Konopnicka
* I choćby przyszło tysiąc poetów i każdy nie wiem, jak się wytężał… Julian Tuwim
* Ala ma Asa, który wychował pięć pokoleń Polaków. Marian Falski
*(Bez)grzeszne lata. Dlaczego Kornel Makuszyński nie znosił dziatwy szkolnej?
*Jan Brzechwa. Czy Akademia Pana Kleksa to jedyna szkoła, w której wolno mu być patronem?
*Szympans a sprawa polska. Papcio Chmiel
*Jacek, Agatka i wygodne życie. Wanda Chotomska
*Wąsaty myśliwy od "Zwierzyńca". Michał Sumiński
Autorska porcja smakowitych historii dotyczących klasyków literatury dziecięcej i młodzieżowej. Poprzednie tomy serii "Sekretne życie autorów lektur szkolnych" i "Nieznane losy autorów lektur szkolnych" znalazły się na listach bestsellerów.
Czy kiedykolwiek trafią do kanonu obowiązującego w szkołach?
(Opis wydawcy).
Rynek wydawniczy książek dla dzieci przechodzi obecnie wielki rozkwit. Rozumiemy, jak ważne jest by nasze pociechy, czytały od najmłodszych lat, ale czy zastanawiamy się jaki człowiek stoi za książeczką, którą podsuwamy swojemu maluchowi? Czy wracamy we wspomnieniach do literatury, która towarzyszyła nam przy poznawaniu świata książki? Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jakim człowiekiem był nasz ulubiony autor z dzieciństwa? Przyznaję... ja nie.
Biorąc do ręki "Tajemne życie autorów książek dla dzieci" mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać, ponieważ znam już poprzednie książki z tej serii, mimo to autor znów mnie zaskoczył wieloma ciekawostkami i uraczył zabawnymi anegdotami, o których wcześniej nie słyszałam.
Wybornie się bawiłam przy lekturze jednak wiele moich wyobrażeń o autorach książek dla dzieci legło w gruzach.
Pan Koper dokładnie opisuje swoich bohaterów, pisze o ich dzieciństwie, więzach i stosunkach, jakie panowały w danej rodzinie, opisuje pasję do tworzenia, a przy okazji doskonale uwypukla stosunki, jakie panowały między opisywanymi przez niego postaciami a ich własnymi dziećmi, zdradza również, dlaczego wielu z nich nigdy nie zdecydowało się na potomstwo. Przyznam, że niektóre motywy są niezwykle zaskakujące. Dzięki temu łatwiej jest pamiętać, że to także byli ludzie z krwi i kości z wszystkimi wadami i zaletami.
Świetne jest również to, że nie jesteśmy zasypani datami, które i tak lada moment zapomnimy, a daje to olbrzymi komfort czytania. Czyta się ją naprawdę bardzo dobrze i płynnie.
Rozdziału przeplatane są zabawnymi grafikami, a także każdy kolejny zaczyna się od zabawnej karykatury opisywanej osoby.
Książka jest dopracowana, spójna a tekst doskonale koresponduje z ilustracjami. Ciekawie opowiedziana historia zwyczajnych ludzi.
Na końcu znajdziemy przypisy i wykaz tekstów, z których autor korzystał, tworząc swoją książkę. Daje to możliwość poznania wielu ciekawych publikacji na temat naszych ulubionych autorów książek dla dzieci.
Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i z ciekawością czekam na dalszy ciąg. Jestem bardzo zaintrygowana tym, kogo autor weźmie na tapet w kolejnej części.
Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Sławomir Koper postanowił odczarować te posągowe postacie i pokazał nam ich ludzkie oblicze, zachowania i praktyki, na które została spuszczona kurtyna milczenia a czasami również wyparcia i zapomnienia.
POLECAM...
"Trudno wyobrazić sobie polską literaturę dziecięcą bez Kaczki dziwaczki czy Akademii Pana Kleksa. Nic zatem dziwnego, że praktycznie wszyscy znają nazwisko ich autora, choć niewiele osób orientuje się w zawiłościach pozaliterackiego życia Jana Brzechwy. Poeta wiódł bowiem- delikatnie mówiąc- dość burzliwe życie prywatne, żenił się trzykrotnie, a o jego przelotnych romansach opowiadano legendy. Uwielbiał też wygodne, zamożne życie, co zapewne było jedną z przyczyn jego serwilizmu politycznego."
- Sławomir Koper "Tajemne życie autorów książek dla dzieci" str. 110